15 Şubat 2013 Cuma

İşte CHP'nin İstanbul adayları

İşte CHP'nin İstanbul adayları

Yerel seçimler 2014 yılının Mart ayında. CHP, bu seçimleri Türkiye'nin dönüm noktası olarak görüyor. Kıyasıya rekabet tartışmasız İstanbul'da yaşanacak.

CHP`nin İstanbul için şimdilik üç aday adayı var: Mustafa Sarıgöl, Gürsel Tekin, Akif Hamzaçebi.

CHP'ye göre 2014'te Türkiye tarihinin bir kırılma noktası yaşanacak Ya Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı ile AK Part'nin Türkiye projesi yeni bir aşamaya girecek ya da 12 yıllık iktidarın çöküşü başlayacak. CHP, bu yol ayrımında yerel seçimleri ilk ve sonraki adımları belirleyecek en önemli aşama olarak görüyor. Yerel seçimlerin en önemli halkası ise tartışmasız İstanbul seçimleri. CHP'de "İstanbul'u alırsak iktidar oluruz" psikolojisi hakim.

İSTANBUL`U ALIRSAK İKTİDARIZ

İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı "İstanbul Belediye Başkanlığını aldığımız gün Kemal Kılıçdaroğlu başbakandır, ondan sonrası takvim meselesidir" diyecek kadar iddialı.

3 ADAY VAR

CHP'de adaylık için adı geçen şimdilik üç isim var: Mustafa Sarıgül, Gürsel Tekin ve Akif Hamzaçebi. Üç isim de CHP'nin adayı olmak istiyor. Adı geçen Umut Oran ve Haluk Koç ise aday olmayacaklarını söyledi. CHP kulislerinden sızan bilgilere göre iki isim de mevcut adaylar arasından Gürsel Tekin'i destekleyecek.

ULUSALCILARIN ADAYI HENÜZ BELLİ DEĞİL

CHP içinde "ulusalcı" olarak bilinen kesimi adı geçen üç aday da tatmin etmiyor. Kafalarda resmen bir isim olmasa da ulusalcı kesim dördüncü bir aday arayışında.

ADAYLIĞA HAZIRIM

Seçimler yaklaştıkça Sarıgül daha da netleşiyor. Gazeteci Fatih Çekirge'nin "CHP'den İstanbul için adaylık teklifi gelirse ne yaparsınız?" sorusuna "eğer iktidar olmak isteniyorsa biz elbette hazırız" cevabını veriyor.

GÜRSEL TEKİN`İN GÖNLÜNDE İSTANBUL VAR

Sarıgül'ün ardından gelen en güçlü aday Gürsel Tekin. Tekin'in adı bir önceki seçimde de İstanbul Belediye Başkan adayı olarak geçiyordu. Ancak CHP'nin yaptırdığı bütün kamuoyu yoklamalarında Kılıçdaroğlu, Tekin'in önünde çıkınca Kılıçdaroğlu lehine adaylıktan vazgeçti. Ancak Tekin'in aklında bu kez CHP'nin adayı olmak var.

AKİF HAMZAÇEBİ DE İSTİYOR

Üçüncü isim ise CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi. Kemal Derviş ekibinden gelen ve iş çevreleriyle sıcak ilişkileri olan CHP'nin sakin gücü Hamzaçebi, son dönemde İstanbul mesaisini artırdı. Hamzaçebi her ne kadar parti görevleri ve uzun yıllardır İstanbul'da yaşıyor olması nedeniyle İstanbul'a gelse de CHP kulisleri Hamzaçebi'nin adaylık sürecine hazırlık yaptığını konuşuyor.

CHP ADAYINI NASIL BELİRLEYECEK

Türkiye siyasetinin her yerinde olduğu gibi CHP'nin belediye başkanı belirleme sürecinde de kuşkusuz hizipler ve ilişkiler devreye girecek. Ancak resmi belirleme sürecinin iki aşaması var. İlki parti içinde bir eğilim yoklaması. Örgüte, kimi aday olarak görmek istediği sorulacak. İkinci belirleyen ise seçmen. Kamuoyu anketlerinin kimleri işaret ettiğine bakılacak. Halihazırda örgüt içinde yoklama yapılmış değil. Ancak parti içinde sorduğumuz yöneticiler örgütün eğilimini "örgüt başarıya aç, kazanacak kimse onu istiyor" sözleriyle ifade ediyor. Seçmenin eğilimini ölçen ve kamuoyuna açıklanmayan anketler de var.

0 yorum:

Yorum Gönder

Share

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More